Turizm Şehri Sanat Eserlerini Sergiliyor

Turizm Şehri Sanat Eserlerini Sergiliyor

Türkiye’nin turizm başkenti birbirinden güzel kıyılara ev sahipliği yapıyor evet ama bütün güzelliği deniz, kum ve güneşten değil tabiki… 

Antalya Müzesi

Müze, Turizm Antalya sınırlarında yaşamış üç antik uygarlığa adanmış: Işık ülkesi Likya, Pamfilya ve Pisidya. Eserler Alt Paleolitik Çağ’dan Roma dönemine kadar uzanıyor. Lahitler, tanrı ve tanrıça heykelleri, Roma dönemi heykeltıraşlığı hakkında bize çok şey anlatıyor. Müzenin en popüler parçası Herakles Lahdi’ni ziyaret etmeden dönmememizi tavsiye edebiliriz. Lahit, 1960’larda Perge Antik Kenti’nden İsviçre’ye kaçırılıp geri getirilmişti. Müze şehrin en güzel yerlerinden birinde konumlanmış durumdadır. Çıkınca varyanttan aşağı inip, meşhur Konyaaltı sahiline varıp zirvesi karlarla kaplı Toros Dağları’nın muhteşem manzarası eşliğinde Akdeniz güneşinin keyfine varabilirsiniz.

Side Müzesi

Side’deki medeniyetlerin çok çeşitli tanrılara tapmış olması bölgede çok farklı tanrılara atfedilmiş tapınaklar inşa edilmesine neden olmuştur. Bu da Apollon’un ışık saçan kenti Side’yi başlı başına bir açık hava müzesine çevirmiş. Müze, 1’den 5’e kadar numaralandırılmış salonlardan ve avludan meydana gelmektedir. Roma döneminden lahitler, frizler, sütunlar, büstler ve heykeller, Selçuklu döneminden kalma yazıtlar, mezar kitabeleri, çeşitli imparatorluklara ait sikkeler müzede göreceğiniz değerli eserler arasında. Side Müzesi’nin en dikkat çekici eseri zarafet, güzellik ve bereketi simgeleyen ‘Üç Güzeller Heykeli’.

Aziz Nikolaos Müzesi

Elmalı Müzesi

Antalya’ya yaklaşık olarak 1.5 saat uzaklıktaki Elmalı, çok bilinmese de tarihi ve kültürel zenginliklerle çevrilidir. Bu zenginliğin korunması ve tanıtılması amacıyla üç katlı tarihi bir yapının içinde Elmalı Müzesi kurulmuş. Sekiz adet teşhir salonunun olduğu müzede bölgenin tarihine ışık tutan önemli eserleri vardır. Elmalı ve çevresindeki antik kentlerde yapılan arkeolojik kazılardan çıkan birçok medeniyete ait izleri müzede görmek mümkündür. Bahçede Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait yazılı mezar taşları, sütunlar, lahitler görülebilir. Müzede en çok dikkatimi çeken bölümlerden biri Elmalı’daki sikkelerin sergilendiği alan oldu. Bu sikkeler yüzyılın definesi ‘Elmalı sikkeleri’ olarak anılıyor. Elmalı’nın Bayındır Köyü’nde kaçak kazılarda 1900 adet gümüş sikke bulunmuş; bir kısmı yurtdışına kaçırılmış ancak epey bir çabanın ardından ülkemize iade edilmiştir.

Aziz Nikolaos Müzesi

Noel Baba olarak tanıdığımız Aziz Nikolaos’un hayata gözlerini yumduğu yer olarak bilinir Demre. Piskoposluk yaptığı Demre’de, bir diğer adıyla Myra’da yaşayıp öldüğüne inanılıyor. Aziz Nikolaos’ın mermerden yapılmış bir lahit içinde defnedildiği kilise anıt müze olarak ziyaretçilerine açıktır. Müze, ülkemizin en çok ziyaret edilenleri arasındadır. Bunda yabancı turistlerin etkisi büyük. Kilisenin duvarlarında Aziz Nikolas tarafından gerçekleştirildiğine inanılan mucizeler resmedilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir