Son Dakika: Kripto Para Dünyasında Büyük Panik!

Son Dakika: Kripto Para Dünyasında Büyük Panik!

Son günlerde para transferlerinde sorun yaşanan kripto para platformu Thodex’in internet sitesi kapatıldı. Yatırımcıların hesaplarına ulaşımı kesildi. Sayılarının yaklaşık 391 bin olduğu tahmin edilen mağdurların avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, Thodex’in kurucusu olan Koinex adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer’in dün akşam saat 18’de İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına çıkış yaptığını tespit ettiklerini belirterek, “Bir kaç gündür para transferlerinde sorun yaşandığını Özer’in avukatı bize iletti. Son olarak site tamamen kapatıldı. Mağdurlar arasında panik başladı. Bulundukları illerde cumhuriyet savcılıklarına suç duyuruları yapıyorlar” dedi.

2 Milyar Dolar Buharlaştı

Kripto para alım satım platformu olan Thodex’de 400 bin kişinin hesabının bulunduğunu ve bunlardan 391 bininin aktif hesap olduğunu kaydeden Özer, “Borsada aylık 100 milyar liralık yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendik. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını hesaplıyoruz. Bu cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası” diye konuştu.

6 Saatlik Bakım Denildi Ama…

Thodex’te yaşanan bu skandalın ilk fitili 19 Nisan Pazartesi günü ateşlendi. Borsadan 19 Nisan’da “Dogecoin (DOGE) işlemlerinde kısa süreli bir bakım çalışması gerçekleştiriyoruz” duyurusu geldi. 20 Nisan’da ise “Son zamanlarda borsamızda yaşanan çekim sorunları nedeniyle 20.04.2021 saat 20:00 itibariyle planlı bakım çalışması yapılacak” açıklaması geldi. Ancak bu sürenin üzerinden saatlerce zaman geçmesine karşın borsa açılmadı ve panik yaratan o son açıklama yapıldı. Borsa 17 Nisan’da 1,3 milyar dolarla günlük rekor işlem hacmine imza atmıştı. Avukat Kılıç, borsada aylık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendiklerini belirtti. Kılıç bu hesapla yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını öngördüklerini söyledi. Yaşanan son gelişmeler kripto para borsaları için regülasyon tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Yatırımcı Çekmek İçin Porsche Çekilişi Yaptılar

Yatırımcılar ise Thodex’in yatırımcı çekmek için platformu kullananlara 2 milyon Dogecoin dağıtacağını açıkladığına dikkat çekiyor. Özellikle son kampanya ile yatırımcıların yatırımlarını diğer borsalardan bu platforma taşıdığı belirtiliyor. Şirketin kurulduğu dönem de adını duyurmak için çekilişle Porsche verdiği belirtiliyor. Olayın duyulmasının ardından binlerce yatırımcı sosyal medyada sesini duyurmaya çalışırken binlercesi de suç duyurusunda bulunmak için avukatlara koştu.

Thodex Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Alınan bilgiye göre, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında harekete geçen İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Türkiye’de işlem yapan dijital para borsalarından Thodex’e yönelik operasyon başlattı. Çok sayıda kişinin suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Thodex’in Kadıköy’deki merkezinde aramalar başlatıldı. Savcılık, soruşturmaya gizlilik kararı getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir