Semt Pazarları Kapandı, Olan Yine Çiftçiye Oldu

Semt Pazarları Kapandı, Olan Yine Çiftçiye Oldu

Semt pazarları tam kapanma tedbirleri kapsamında kurulamayınca, Türkiye’yi besleyen iki önemli kent olan Antalya ve Mersin’de sebze halleri tıkandı. Üretici tarladan sofralara ürününü yollayamadı. Elde kalan biber, domates, salatalık, gibi ürünler çöpe gitti. Artan sıcaklar hem ürünlerin hızla olgunlaşmasına ve hallere daha çok sebze yollanmasına hem de bu ürünlerin çabuk bozulmasına yol açtı.Tam kapanma ile beraber mağdur olan çiftçi elindeki ürünleri satamadığı için çöpe dökmeye başladı.

Kökçe: Dar Gelirli Vatandaş Zorda

Hükümet tarafından alınan 17 günlük tam kapanma kararının ürünlerin hasat zamanına geldiğini söyleyen Antalya Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökçe,  “17 günlük sokağa çıkma yasağı çiftçiyi felç etti, bitirdi. Çünkü ürünlerin tam hasada çıktığı zamandı. Kış döneminde 100 kilo çıkan ürün, şu an 1.5 ton çıkıyor. Şu an semt pazarlarının kapanması nedeniyle, zincir marketler lüks malı 1 liraya alıyor raflarda 10-15 lira arasında satıyor. üretici zaten mağdur, tüketici ise daha mağdur. Burada, zengini zengin etme durumu var sanki” dedi.

“Ürünü Bekletme Şansımız Yok”

Sem pazarlarının kapalı olmasının üreticiyi büyük ölçüde etkilediğini belirten Kökçe, sözlerini şöyle sürdürdü:

* Şurada 1 hafta 10 gün sonra kimse ürününü koymayacak tamamen sökecek. 20 gün sonra da ürünlerin tamamının üretimi duracak. Yayla ekimleri gelinceye kadar çok yüksek bir rakama çıkacak. Eğer bu yasaklar 2 ay önce havalar ısınmadan önce yapılmış olsaydı, biz elimizdeki ürünü 10 gün bekletebilirdik.

* Bir şekilde bu durumu aşabilirdik. Şimdi 25 derecenin üzerinde bir sıcak var, 15 günde toplanan sebze 3-4 günde toplanmaya başladı. Zaten domatesi, kavunu, biberi, salatalığı bekletme şansımız yok. Yani bu sebzeleri günü birlik toplamak zorundayız. O nedenle çok ciddi bir mağduriyet var.

* Bir de 17 günlük kapanma sürecinde bizim daha önceki almış olduğumuz kış döneminde, portakal, nar veya diğer ürünlere aldığımız çekler ödeme günleri bu günlere geldikten dolaya onlarda 1 Temmuz’a ertelendi.

* Burada bankalarda ki borçlarımız nedeniyle de çok ciddi bir zarar göreceğiz. Çünkü yüklü bir faiz binecek üzerine. Nereden tutsak elimizde kalıyor.

”Düşen Ürün Fiyatlarına Rağmen Alıcı Yok”

Türkiye Çiftçi Birliği üyesi bir çiftçi, “Bu salatalık markette 10 lira. Halde 1 lira. Bunu da alan yok” dedi ve kasalarca ürünü dökerek tepkisini gösterdi. Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, yaşananların tarımda plansızlığın sonucu olduğunu söyledi. Suiçmez, “Bugün soğan 40 kuruşa tarlada satılamıyor. Domates, salatalık aynı şekilde. Bu çiftçi seneye ürün ekmeyecek, fiyatlar yükselecek, tanzim satış geri dönecek. Bu kısır döngüden kurtulmanın tek yolu planlama” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir