Şanghay: Dünyaca Ünlü Liman Kenti

Şanghay: Dünyaca Ünlü Liman Kenti

Şanghay 19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın ilk yarısında, Çin’in Batı’ya açılan yüzü ve en önemli ticaret şehriydi…

Lüks Tüketimin Yeni İsmi

1990’lardaki ekonominin gelişmesiyle birlikte Şanghay, Çin’in en hızlı değişen şehri olmuştur. Üstelik sadece görünüşüyle değil; insanlarının yaşamlarında da köklü değişiklikler yaşanmış. Mao’nun söylemlerini tamamen unutmuş görünen yeni neslin marka, lüks otomobil, ev ve yat merakı insanı şaşırtıyor. Adını en son içinde yer almak istediğimiz Şangay beşlisiyle duyuran şehir, Özbekistan’ın dahil olmasıyla 6’layan, hatta Hindistan ve Pakistan’ı alıp yola daha da kalabalıklaşarak devam etmek isteyen, bize de 2017’de sağolsunlar enerji klübü başkanlığını veren, Şangay İşbirliği Örgütü’nün merkezidir.

Gökdelenler Kenti

Gökdelenler kenti olarak da tanınan Şanghay Çin’in en önemli ve en büyük şehridir. Şehir gelişmiş bir yapıya sahip olduğundan dolayı Çin’in diğer kentlerinden de göç alıyor. Dünyanın en önemli limanlarından birisidir, ayrıca en büyük kargo limanı olarak bilinmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı eyalet statüsüne sahip bir şehir olan Şanghay, dünyanın en kalabalık 8. şehridir. Kıyısı olan Yangtze Nehri Doğu Çin Denizi’ne akar ve şehir 1000 civarında gökdeleniyle harika bir manzaraya sahiptir.

Şanghay’ın Havası

İstanbul’la aynı, tek ve çok önemli sıkıntı havanın puslu ve kirli olması, otelin balkonundan baktığımda bile binaların üst katlarını görememek biraz can sıkıcı olabilir. Bundan dolayı bütün Güney Asya’da mevcut olan maskeyle dolaşmak burda da adetten. Yazları subtropikal bir havası olan şehir oldukça nemli. Şangay’ı ziyaret etmek isterseniz, Mayıs-Haziran, Eylül-Ekim ayları arası en uygun zaman olacaktır.

Şanghay: Dünyaca Ünlü Liman Kenti

Nasıl Gidilir

Yaklaşık olarak 10 saatlik bir uçuşun ardından Şanghay’a varabilirsiniz. Direkt uçuş yapmak isteyenler Türk Hava Yolları’nı tercih edebilir. KLM, Pegasus, Air France, Aeroflot, Qatar Airways ve Lufthansa gibi şirketlerin aktarmalı uçuşlarını da kullanabilirsiniz. 

Şanghay’ da Ne Yenir

Çinlilerin en ünlü yiyeceği Çin mantısı ‘jaozı’, adım başı mantı açan teyzeleri görebilirsiniz. Noodle, steamed rice, zaten yemeklerin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Yanına her türlü, tavuk, dana eti mutlaka ve haslanmış yeşillikleriyle (su teresi, Çin Brokolisi, Çin lahanası, bambu çubukları, su kestanesi) gayet sağlıklı bir mutfak. Büyük masalar etrafında hot pot denilen tencerelerde noodle, karışık, sebze, et favorileri, yanında bol bol bira, sudan ucuzdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir