Safranbolu Taş Teras: Son Dönemlerin Popüler Noktası

Safranbolu Taş Teras: Son Dönemlerin Popüler Noktası

Safranbolu Taş Teras son dönemlerde sosyal medyanın da sayesinde, burayı ziyaret eden gezginlerin paylaşımlarıyla popülerleşerek bu sayede de ziyaretçi sayısı da arttı…

Taş Teras’ın Oluşumu

Safranbolu Taş Teras Sırçalı Kanyonu ya da başka bir adıyla Düzce Kanyonu’nda yer alan bir kayalıkmış. Şu anki Taş Teras’ın altındaki taş koparak düşünce doğal bir teras oluşmuştur. Son dönemlerde fazla meşhur olan Safranbolu Taş Teras’a fotoğraf çektirmek için akın akın burayı ziyaret ediyorlar. Yemyeşil Sırçalı Kanyonu manzarasını izlemek isteyenlerin ilk durağı Taş Teras oluyor. Üstünde rahatlıkla durulabildiği için burada kamp yapıp uyuyanlar da var, kahvaltı yapan da, gün batımını izleyen de… Safranbolu Taş Teras’ın üstüne çıktığınızda pek ürkütücü gelmeyebilir, ama terasa yan taraftan bakınca uçurumun üstüne doğru uzanan bir kayanın tam da ucunda durduğunuzu görebilirsiniz.

Taş Teras’ı Kimler Ziyaret Etmeli ?

Fotoğraf severlerin kanyondan manzarayı izleyip macera ve adrenalin yaşamak isteyenlerin asla kaçırmaması gereken bir adrestir. Zaman zaman emniyet sebebiyle çökme ihtimaline karşı kapatılıp tel çekildiği için de açıkken gidip görülmesi gerekmektedir.

Safranbolu Taş Teras: Son Yılların Popüler Noktası

Taş Teras Nerede ve Nasıl gidilir?

Merkeze yaklaşık olarak 12 km uzaklıkta olan kanyon’a Konarı Köyü ya da Yazıköy üzerinden araba ile ulaşım sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım yoktur. Kanyon Düzce köyü ve Sırçalı köyü arasında bulunduğu için Düzce kanyonu ya da Sırçalı Kanyonu olarak anılmaktadır. Kanyona iki yoldan gidilmektedir. Fakat bir yerden sonra araba ile geçiş yoktur yaklaşık olarak 1-2 km yürümeniz gerekmektedir. Araba ile gidilen başka bir yol vardır fakat biraz uzundur. Buraya giderken kesinlikle altı yüksek araç tercih etmeniz gerekmektedir. Kastamonu araç kiralama için Kastamonu Havalimanı araç kiralama seçeneklerine mutlaka göz atabilirsiniz. İstanbul’dan yola çıkacaklar, araç kiralama İstanbul için İstanbul araç kiralama fiyatlarını da inceleyebilirsiniz.

Safranbolu Taş Teras Nerede ?

Safranbolu Taş Teras Karabük ili, Safranbolu ilçesine bağlı Düzce Köyü ve Sırçalı Köyü arasındaki bölgede yer almaktadır. Her iki köye de yakın olmasından ötürü bu kanyonun adını Düzce Kanyonu ya da Sırçalı Kanyonu olarak duymanız mümkündür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir