Saf Protein Oranı Yüksek 10 Yiyecek

Saf Protein Oranı Yüksek 10 Yiyecek

Saf protein oldukça fazla duyduğumuz besin kaynaklarından biridir. Çoğunlukla da diyet yapılan dönemlerde proteinin önemi yadsınamaz. Vücutta birçok fonksiyona yardımcı olan makro bir besin olan proteinin kilogram başına alınması gereken günlük 0,8 gramdır. Fakat bu oran, kişinin fiziksel aktivitelerine göre değişim gösterir. Kas gelişiminden hücre onarımına kadar pek çok faydası bulunan protein, vücudumuz için hayati öneme sahip. Günlük enerjimizin yüzde 15’ini proteinden sağladığımızı düşünürsek bazı besinleri mutlaka tüketmemiz gerektiği ise bir gerçek. Peki spor yapanların da beslenme programlarına eklemesi gereken, neredeyse tamamı saf protein olan yiyecekler hangileri? Protein en çok nelerde bulunur? İşte cevabı…

1-Tavuk Göğsü

Tavuk en çok tüketilen yüksek proteinli besinlerden biridir. Tavuğun göğüs kısmı en yağsız bölümdür. 85 gram kızartılmış, derisiz tavuk göğsü yaklaşık 27 gram saf protein ve 140 kaloriye sahiptir. Yapılan araştırmalara göre yüksek protein diyetinde tavuk tüketimi kilo kaybına yardımcı oluyor. Aynı etki, temel protein kaynağı olan kırmızı et tüketiminde de görülmektedir.Tavuk, daha çok diyet besin olarak görülmektedir. Pastörize tavuklar daha yüksek antioksidan ve omega 3 seviyesine sahiptir.Proteine ilaveten, tavuk yüksek miktarda niasin, B6 vitamini, selenyum ve fosfor kaynağıdır.

2-Hindi Göğsü

Hindi düşük yağlı bir protein kaynağıdır. Kanatlıların en yağsızlarındandır. 85 gram kızartılmış, derisiz hindi göğsü yaklaşık 24 gram protein ve 115 kalori içerir. Hindi aynı zamanda niasin, B6 vitamini, selenyum, fosfor ve çinko açısından zengindir. Aynı zamanda yüksek miktarda triptofan içerir. Bu aminoasit önemli bir nörotransmitter madde olan serotonin sentezine yardımcı olur.

3-Yumurta Akı

Yumurta kaliteli bir protein kaynağıdır çünkü tüm aminoasit çeşitlerini içerir.Çoğu vitamin, mineral ve antioksidanlar yumurtanın sarısında bulunur. Bununla birlikte yumurta akı bir yumurtadaki proteinin en az yüzde 60’ını içerir. Bir fincan (243 gram) yumurta akında 27 gram protein ve sadece yaklaşık 126 kalori bulunur.

4-Kurutulmuş Balık

Kurutulmuş balık birçok çeşidi olan lezzetli bir atıştırmalıktır.Yüksek protein ve düşük yağ için; morina balığı, halibut (yassı dil balığı), mezgit ya da pisi balığı tercih edilmelidir.28 gram kurutulmuş balık 18 gram protein içerebilmektedir. Bu besinin birçok faydası bulunmaktadır. Örneğin, B12 vitamini, omega-3 yağ asitleri, potasyum, magnezyum, selenyum ve diğer besinler açısından zengindir.

5-Karides

Karides diyette bulunabilecek iyi bir besindir. Sadece protein miktarının yüksek olması değil, kalori, karbonhidrat ve yağ miktarının da düşük olması sebebiyle iyidir. 85 gramında 17 gram protein içerir ve sadece 90 kaloridir. Karides D vitamini, niasin, E vitamini, B6 ve B12 vitamini açısından zengindir. Aynı zamanda demir, fosfor, bakır ve selenyum içerir.Ayrıca inflamasyonu ve oksidatif hasarı engelleyen astaksantin adlı antioksidanı içerir.

6-Ton Balığı

Ton balığı, düşük kalori ve yağ oranına sahiptir. Ayrıca içeriğinde bulunan yüksek oranda selenyum sayesinde vücutta antioksidatif bi etki yaratır. 85 gram pişmiş ton balığı, 25 gram protein ve 110 kalori içerir. Uzmanlar haftada 1 kere ton balığı yemenin güvenliği olduğunu belirtip uyarıyor: “Hamile ve emziren kadınlar ayda 1 kereden fazla çiğ, haşlanmış veya ızgara ton balığı yememeli.”

7-Pisi Balığı

Pisi balığı filetosunun yarısı 36 gram protein ve 176 kalori içerir. Omega 3, B vitaminleri, selenyum ve magnezyum gibi mineraller açısından da zengindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir