Kandil Simiti Tarifi

Kandil Simiti Tarifi

Kandil Simiti Tarifi İçin Malzemeler

125 gram tereyağı (yarım paket)

Yarım çay bardağı sıvı yağ

2 yemek kaşığı yoğurt

1 çay kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı mahlep (evde varsa)

3 su bardağı + 2 yemek kaşığı un

1 yumurta sarısı ( beyazı dışına)

1 yemek kaşığı sirke

1 yemek kaşığı şeker

1 tatlı kaşığı kabartma tozu

Her Kandil’de akıllara muhakkak Kandil simidi gelir. Büyükleri ziyarete gittiğimizde eli boş gitmek olmaz ve Kandil simidi alıp öyle gideriz. Ancak pastanelerden alınan Kandil simidi ne kadar sağlıklı? Siz de bu sorularla boğuşmak istemiyorsanız vereceğimiz kolay ve pratik tarifle Kandil simidinizi kendiniz yapabilirsiniz. İşte 20 dakikada hazırlayabileceğiniz mükemmel lezzetli Kandil simidi. Yoğurma kabına yumurta sarısı, sıvı yağ, oda sıcaklığındaki tereyağı, yoğurt,  sirke, tuz ve şekeri alalım. Elimizle malzemeleri karıştıralım.

Un, kabartma tozu ve mahlebi ilave edip yoğurmaya başlayalım. Mahlep hoş koku vermesi ve pastane simitlerine benzemesi için gerekli ama evde yoksa kullanmak zorunda değilsiniz.  Ben 3 su bardağından 2 kaşık kadar fazla un kullandım, unu yavaş yavaş kontrollü bir şekilde eklemenizde fayda var.

Hamur hazır olduğunda ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak önce elimizle yuvarlayalım sonra tezgahın üzerinde ileri geri sürerek uzatalım. Simit şeklini verelim.

Simitleri önce yumurta akına sonra susama bulayalım. Ben susamlarımı önden tavada hafifçe kavurdum koyu renkli olmaları için, bu şekilde seviyorum ama zorunlu değilsiniz 🙂

Simitleri pişirme kağıdı serdiğimiz fırın tepsisine yerleştirelim.

Önceden ısıttığımız 180 derece fırında 15-20 dk kontrollü olarak pişirelim.

Benim evde mahlebim kalmamış, markete de gitmek istemedim bunun için, biliyorsunuz sokağa çıkma yasağı var. O yüzden kullanmadım.

Sirke kurabiyelerimize kıyırlık vermesi için kullanılıyor, kullanmanız şart değil ama tavsiye ederim, simitlerinizde sirke tadı asla olmuyor.

Susamları ben kavurdum, bunun için teflon tavaya susamları aldım, tahta kaşıkla sürekli karıştırarak birkaç dakika rengi dönünceye kadar kavurdum. Kokusu çıkmaya başlayıp rengi istediğimiz kahverengi halini alınca tamam demektir, tavada bırakmayalım, bir tabağa boşaltalım ki tavanın sıcağı ile yanmasın.

Kandil simidi tarifini en güzel yapabilmek için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bu tarifte belirteceğimiz püf noktası, kullanılacak tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması. Eğer yumurta, tereyağı gibi malzemeler oda sıcaklığında olmazsa Kandil simidiniz de en doruk noktaya ulaşmaz. Şimdi Kandil simidi tarifi için malzemelere geçebiliriz.

Bu malzeme ile aşağı yukarı 35-40 tane simit elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir