Feslikan Yaylası: Antalya’nın Gözde Yaylası

Feslikan Yaylası: Antalya’nın Gözde Yaylası

Feslikan Yaylası, ülkemizin ileri gelen turizm merkezlerinden biri olan Antalya ilimizde bulunmaktadır. Yalnızca denizi, güneşi, kumsalı ile değil aynı zamanda yeşilin tonlarına hakim yaylaları ile de yayla turizmin önemli bir parçası haline gelmiştir.

Konser Bile Veriliyor

Antalya’da yayla havası denince akla gelen ilk yerlerden biridir Feslikan Yaylası. Antalya’ya yaklaşık olarak 44 km. uzaklıkta olup Antalya ve çevresinin en bilinen yaylasıdır. Yayla, Eren Dağı, Bereket Dağı ve Karadağ arasında uzanan ve yükseltisi 1.800-2000 metre arasında değişen plato sahasının güney doğusunda konumlanmıştır. Antalya körfezinin batı kıyılarında yükselen bütün yaylaların merkezi durumundadır. Yemyeşil dağları, görebileceğiniz miss gibi havayı içinize çekebileceğiniz geniş bir ormanlık alana sahiptir. Yaz aylarında düzenlenen festivallerde yağlı güreş karşılaşmaları yapılmakta konserler verilmekte eğlenceler düzenlenmektedir. Ayrıca ziyaretçilerin doğa sporları, doğa yürüyüşleri yapması da mümkündür. Yazın en sıcak günlerinde gayet serin olan yayladan, yaklaşık 30 km aşağı inildiğinde yani 15 dakikalık mesafede denize de girilebilmektedir.

Yaylanın Özellikleri

Feslikan Yaylası, ziyaretçilerine doğa yürüyüşleri ve sporlarını yapma olanaklarını en iyi şekilde sağlamaktadır. Bu açıdan da çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Feslikan Yaylası, yaz aylarında düzenlenen şenlikler, konserler ve yağlı güreş karşılaşmaları ile de bir hayli hareketlenen ve canlanan bir yayla olarak bilinmektedir. Her mevsim farklı bir görsel şölen sunan Feslikan Yaylası, yazın en sıcak zamanlarında serinletici ve temiz havası ile uğrak mesire alanlarından biri haline gelmektedir. Feslikan Yaylası’ndan yaklaşık olarak 30 kilometre kadar aşağıya inildiğinde, 15 dakika gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde denize ulaşılarak, doyasıya yüzme keyfi yaşanabilmektedir. 

Feslikan Yaylası: Antalya'nın Gözde Yaylası

Nasıl gidilir?

Feslikan, Konyaaltı İlçesi sınırları içinde yer alır, şehir merkezine yaklaşık olarak 44 km mesafededir. Ancak, Antalya Körfezi ile Beydağları arasında kısa mesafede oluşan büyük yükselti farkı sebebiyle bu yol yaklaşık 1 saatlik sürede kat edilebilir. Çakırlar’dan Saklıkent’e sapmadan düz devam ederseniz, burayı görebilirsiniz. Çakırlar ile Geyikbayırı arasında, zirvesi bulutlardan görünmeyen Feslikan Dağı’nın yanı başında bulunuyor. Antalya merkezinden buraya gitmek için tek yol var. İller Bankası Kavşağı’ndan Çakırlar Yolu’na sapıp, yolu takip etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir