Fahrettin Koca: Aşı Uygulaması Başlıyor

Fahrettin Koca: Aşı Uygulaması Başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan çok önemli bilgilendirmeler geldi. Koronavirüs aşısındaki gelişmeleri ve hazırlanan web sitesini de açıklayan Koca adım adım seri aşılama dönemine gelindiğini bildirerek “Çok yakında başlıyoruz” dedi. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce 81 ile “Hastanelerde Aşı Uygulama Odası Oluşturulması” konulu yazı gönderildi.

Aşı uygulaması ile ilgili sağlık kuruluşlarında gerekli tedbirlerin alınması ve buna ilişkin İl Sağlık Müdürlüklerince denetim yapılması istenerek, hastanelerde Kovid-19 aşı uygulamaları ile ilgili önlemleri ve uygulama esasları şu şekilde sıralandı.

Aşı Uygulama Odası Oluşturulacak

  • Kamu, özel ve üniversitelere ait tüm hastaneler bünyesinde aşı yapılması için “Aşı Uygulama Odası” oluşturulacak. Aşı uygulama odası poliklinik oda standartlarını karşılayacak. Yatak sayısı 50 ve altında olan hastanelerde 5, yatak sayısı 51-199 arasında olan hastanelerde 10, yatak sayısı 200-399 olan hastanelerde 15, yatak sayısı 400-999 arası olan hastanelerde 20, yatak sayısı bin ve üzeri olan hastanelerde 25 aşı uygulama odası bulunacak. Ayrıca, her 10 aşı uygulama odasına 1 sorumlu doktor olacak şekilde görevlendirme yapılacak. Aşı uygulama oda sayısı 10’dan az olan hastanelerde en az 1 doktorun görevlendirilmesi zorunlu olacak.
  • Aşı uygulama odaları hastane bünyesinde kolay ulaşılan bir yerde bulunacak ve geniş ve ferah bekleme alanı oluşturulacak. Kişilerin odaya ulaşımında hastanenin girişinden itibaren yönlendirme levhaları olacak veya yönlendirme elemanı ile ulaşım kolaylaştırılacak. Aşı uygulaması yapılacak kişiler hastanelere randevu alarak gelecek. Aşı uygulama alanlarında el antiseptiği erişilebilir bir yerde olacak.

Fahrettin

Odada El Yıkama Ünitesi Bulunacak

  • Aşı uygulama bekleme alanı temizlik ve dezenfeksiyonu düzenli şekilde ve sık yapılacak. Aşı uygulama odasında el yıkama ünitesi olacak, sağlık çalışanı aşılama işlemi öncesinde ve kirli malzeme ya da kanla temas durumunda ellerini yıkayacak. Sağlık personelinin kullanılmış iğneleri güvenli şekilde atık kutusuna atabileceği şekilde planlama yapılacak.

Her Defasında Tek Kişi Aşı Olacak

  • Aşı uygulama odasında her defasında sadece bir kişiye aşı yapılacak. Aşı uygulama esnasında aşılama ile ilgili gerekli kayıtlar tutulacak. Birey için ayrılmış aşı açılarak kişiye aşı uygulaması yapılacak. Günlük aşı uygulaması sonunda aşı flakonları tıbbi atığa gönderilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2021’in ilk Bilim Kurulu toplantısında aşı planlamasının yapıldığını belirterek, “Planlarımız hazır. Aşılama için var gücümüzü kullanacağımızdan emin olunuz.” şeklinde ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir