Dolarda Büyük Dalgalanma

Dolarda Büyük Dalgalanma

Dolarda Büyük Dalgalanma. Borsada Sert Düşüş…

Faiz Arttırımı

Dolarda büyük dalgalanma yaşanmasının ardından Naci Ağbal, 8 Kasım 2020’de Murat Uysal’ın yerine göreve getirilmişti. Ağbal göreve gelmesinin ardından geçtiğimiz yıl kasım ve aralık aylarında 675 baz puan faiz artırmıştı.

Yeni yılda ocak ve şubat aylarında faiz artırımına gitmeyen Ağbal yönetimindeki Merkez Bankası geçtiğimiz perşembe günü 200 baz puanlık bir faiz artırımı kararı daha almıştı. Ağbal görev süresi 133 gün sürdü. Toplam faiz artış tutarı 133 günde 875 baz puan oldu.

Altında Büyük Yükseliş Devam Ediyor

Kurdaki bu yükseliş altın fiyatlarına da yansıdı. Geçtiğimiz haftayı 404 liradan kapatan gram altın bu sabah 439 liraya yükseldi. Altının ons fiyatı yüzde 0.8 düşüşle 1.733 dolara gerilemiş durumda. Yani yurtiçinde gram altında yaşanan yükseliş tamamen kur kaynaklı.

Borsada Düşüş

Borsa İstanbul’da ise BIST 100 endeksi açılışta yüzde 6.65 düşerek 1427 puana geriledi. Endekste düşüş yüzde 7’yi bulurken, işlemler 11.08’e kadar durduruldu. İşlemlerin açılmasının ardından düşüş yüzde 8’i buldu

Bu arada Borsa İstanbul işlemlerin anlık olarak incelendiğini, uygun olmayan işlemlerle ilgili inceleme başlatılacağını açıkladı. KAP’a yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Güncel Olarak İzleniyor

“Borsa İstanbul A.Ş. olarak piyasalarımızın etkin, güvenilir ve şeffaf bir ortamda işleyişini teminen Borsamız piyasalarında gerçekleştirilen işlemler gözetim faaliyeti kapsamında anlık ve sürekli olarak izlenmekte olup, yatırım kuruluşlarımızın ve yatırımcılarımızın mevzuata uyum konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri önemle rica olunur. Aksi durumda, usulsüz açığa satış işlemleri başta olmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsamız düzenlemelerine uygun olmayan işlemlere karşı gerekli her türlü tedbirin alınacağı, inceleme ve denetim faaliyetlerinin titizlikle icra edileceği hususları kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bu arada Borsa İstanbul’un sitesine de geçici olarak ulaşılamadı. Sitede ‘yakında geri dönmüş olacağız’ mesajı çıktı.

Elvan’dan Açıklamalar

Piyasalardaki bu hareketler görevden alınan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal döneminde uygulanan sıkı para politikasının rafa kaldırıldığına ilişkin endişeler oldu. Yeni Başkan Şahap Kavcıoğlu ilk açıklamasında ise enflasyonla mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ise “Piyasaların etkin ve sağlıklı işleyişini son derece önemsiyoruz. Bu kapsamda serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir taviz kesinlikle söz konusu olmayacak, liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecektir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir