Dolar Yükselişe Devam Ediyor

Dolar Yükselişe Devam Ediyor

Dolar Yükselişe Devam Ediyor

Naci Ağbal’ın görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu’nun atanmasının ardından 7.20 seviyesindeki kur 8.50’ye kadar gelmiş, haftayı 8.10 seviyesinde kapatmıştı. 29 Mart haftasında piyasalarda olası bir kabine değişikliğine yönelik gelişmeler izlenecek Öte yandan Paskalya nedeniyle yurt dışı piyasalarda kısa bir hafta olacak, öne çıkan en önemli veri ise ABD’den gelecek istihdam rakamları olacak. İşte döviz piyasasında son durum… Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınıp yerine Şahap Kavcıoğlu’nun getirilmesiyle dolar/TL’de büyük bir dalgalanma yaşanmıştı. 21 Mart Pazar günü düşük hacimli piyasada 8.47’yi gören dolar/TL geçen hafta genelinde 7.70-8.00 aralığında dalgalandıktan sonra, cuma günü yaşanan hızlı bir yükselişle haftayı 8.10’dan kapattı. Bu yükselişte Merkez Bankası’ndaki değişimle beraber sıkı para politikasından vazgeçileceğine, yani yakın zamanda bir faiz indirimine gidileceğine yönelik beklenti sebep oldu. Yeni başkan Kavcıoğlu göreve gelir gelmez Para Politikası Kurulu’nun (PPK) takvimde belirlenen tarihten önce toplanmayacağını ve enflasyonla mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini belirtti.

Dolar yükselişe devam ediyor. Kavcıoğlu bugün de Bloomberg’de yayımlanan açıklamasında “Nisan veya sonrasındaki aylarda PPK kararıyla ilgili hemen faiz indirilecek şeklinde önyargılı bir yaklaşımı doğru bulmuyorum” açıklamasında bulundu. Para politikasında hızlı bir değişime gidilmeyeceğine yönelik bu beklentilere rağmen yeni haftada da şu ana kadar kurun ateşi sönmedi.

 Borsa İstanbul’da ise geçen hafta başında yaşanan büyük düşüşün ardından bu haftanın ilk işlem gününde BIST 100 endeksi saat 14.30 itibarıyla yaklaşık yüzde 1’lik artışla 1396 puana yükseldi. Merkez Bankası’ndaki değişiklikten önce endeks 1529 puan seviyesindeydi. Bugün altının ons fiyatı yüzde 0.4 gerilemeyle 1725 dolara düşse de kurun etkisiyle gram altında yükseliş yaşandı. Çeyrek altın yarım günde 12 lira prim yaptı Geçtiğimiz haftayı 450 liradan kapatan gram altın 453 liraya yükseldi.

Gazete Duvar’ın aktardığına göre İstanbul’da çeyrek altın 732, gram altın ise 453 liradan satılıyor. Çeyrek altın güne 732, gram altın 445 liradan başlamıştı. Naci Ağbal’ın görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu’nun atanmasının ardından 7,20 seviyesindeki dolar 8,50’ye kadar gelmiş ve cuma gününü 8,01 seviyesinden kapatmıştı.

Öte yandan Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,84 artışla 1393 puana yükseldi.  BIST 100 endeksine dahil hisselerden 65’i yükseldi, 28’i değer kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir