Bali: Herkesin Hayalini Kurduğu Yer…

Bali: Herkesin Hayalini Kurduğu Yer…

Bali Nerede?

Bali dünya üzerinde tropikal iklim kuşağında yer alan ülkelerden bir tanesidir. Endonezya’nın en popüler ve turistik bölgesi olan bu ada aynı zamanda ülkenin en önemli adasıdır ve birçok adaya da komşudur.
Bu muhteşem adaya ulaşmak için öncelikle Jakarta’ya ulaşmak gerekmektedir. Jakarta üzerinden Bali Adası’na uçmak yaklaşık bir buçuk saattir. Ada’ya ulaşmak için uçak kullanılması gerekmektedir.

Nasıl Gidilir?

Bali Adası’na ülkemizden en uygun ulaşım aracı uçaktır. Adaya gitmek için direkt ya da aktarmalı olarak önce Jakarta ulaşım sağlanır. Ulusal havayolu şirketleri Jakarta’ya uçuş yapmaktadır. Ülkemizden Bali’ye yaklaşık olarak 15 saat civarında bir uçuş gerçekleşir. Öncelikle Denpasar şehrine ulaşıldıktan sonra bölgenin daha rahat gezilebilmesi için araç kiralamak gerekmektedir.

Ne Zaman Gidilir?

Bali adasında yağışsız olan sezon Nisan ile Eylül arasında.  Bu nedenle bu dönem havanın yağışlı olması anlamanda en risksiz dönem. Ancak kış aylarında da güneşli hava oldukça fazla. Ocak ayında Türkiye’de kar yağarken bu harikulade yerde denize girmek oldukça keyifli.

Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

Bu muhteşem ada da yapılacaklar listesinde en önemlilerinden bir tanesi bu adaya özgü masajı yaptırmaktır. Onun dışında Batur Yener Doğu bölgesinde yürüyüş yapmak da değişik aktiviteler içinde yer alır. Bali kumsallarında harika bir denize girmek ve sörf yapanları izlemek de yapabilecekler arasındadır. Bali pirinç tarlaları ziyareti ise en çok yapılan aktivitelerden biridir.
Ubud bölgesine gitmek oldukça popüler aktiviteler arasında yer alır. Adanın en meşhur tapınaklarından bir tanesi olan Tana yok Tapınağı ziyaret edilerek burada gün batımı izlemek de bölgeye gidenler için yapılacak aktiviteler arasında yer alır. 

Ne Yenir?

Bali mutfağında turistik açıdan ‘mutlaka’ denilen çeşitler şöyle: çöp şişe takılmış gibi hindistan cevizi ve baharatla hazırlanan Satay soslu et, balık ya da tavuk köftesinin ızgara yapıldığı ‘Satay’ ya da ‘Sate Lilit’, sebzeli ve çok baharatlı karışımıyla, bazen et ile de servis edilen geleneksel Bali pilavı ‘Nasi Campur’ ve ‘Nasi Ayam’, kızarmış pilav türünde, çırpılmış yumurta, sebze karışımı, et, tavuk veya deniz mahsülleriyle tatlı ekşi ya da acı sosla hazırlanan ‘Nasi Goreng’. Sokak lezzetlerini çok seviyorsanız bunların tümünü Warung’larda deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir