ABD Etkisi: Euro / Dolar 4,5 Ayın Zirvesinde!

ABD Etkisi: Euro / Dolar 4,5 Ayın Zirvesinde!

ABD’de geçtiğimiz günlerde beklentilerin üzerinde çıkan enflasyon verilerinin ardından Dolar/TL bayramın ilk gününde 8,49 seviyesine çıkmış, Euro/TL ise 10,27’yi aşmıştı. ABD’de tüketici enflasyonunun nisan ayında yüzde 4,2 ile beklentileri aşarak 13 yılın zirvesine yükselmesinin ardından geçtiğimiz gün Dolar/TL paritesi 8,40 seviyesinde işlem görmüştü. Bugün ise Euro bölgesinin ilk çeyrek büyüme ve dış ticaret verilerini izleyen piyasalarda Euro alımlı bir seyir izleyerek 10,27 seviyelerinden işlem görürken Dolar 8,39 seviyelerinde seyretti. Bu durumda Euro – Dolar paritesi 1,2246’ya yükselirken 8 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Yurt içi piyasalarda 19 Mayıs tatili nedeniyle işlem yapılmazken, yurt dışında günün tek önemli gündem maddesi ABD Merkez Bankası (Fed) tutanakları. Fed, 27-28 Nisan Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına ilişkin tutanakları TSİ 21.00’de açıklayacak.

Altın Son 6 Ayın Zirvesinde

Wall Street’teki satışlar küresel risk iştahını da etkilerken Asya borsalarında satıcılı bir gün yaşandı. Avustralya borsası yüzde 2, Japon Nikkei endeksi yüzde 1,5’in üzerinde değer kaybederken Çin borsalarında kayıplar daha sınırlı kalsa da düşüş görüldü. Küresel enflasyon baskısı nedeniyle yükselişini sürdüren spot altın 3 ayın zirvesindeki yerini koruyor. Spot altının ons fiyatı 1.860 dolar seviyelerinde. Geçtiğimiz hafta altın fiyatlarında yaşanan yükselişten sonra artış ivmesi azalan gram altın, bugün yükselişi yavaş da olsa sürdürüyor. Pazartesi günü 503,7 lira ile 10 Kasım 2020 tarihinden bu yana en yüksek seviyesini gören gram altın, bugün 503,4 TL seviyelerinde seyrediyor.

Enflasyon Baskısıyla Faiz Artışı Küresel Piyasalarda Endişe Yaratıyor 

Pandemi sonrası ekonomilerdeki toparlanma işaretleri ve emtia fiyatlarındaki yükselişin enflasyon endişelerini gündemde tutuyor. Merkez bankalarının Fed öncülüğünde faiz artışlarına daha erken başlama ihtimali de piyasalardaki risk iştahını azaltıyor. Asya borsalarında, Güney Kore hariç satış ağırlıklı bir seyir izlendi.  Bugün Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,51 azalarak 3.510 puandan, Güney Kore’de Kospi endeksi ise yüzde 1,23 yükselişle 3.173 puandan günü tamamladı.  Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,28 değer kaybıyla 28.044 puana gerilerken, dolar/yen paritesi yüzde 0,18 artışla 109,08 seviyelerinde dengelendi. Avrupa borsalarının tamamında da ABD ve Asya’da olduğu gibi kırmızı ekranlar dikkat çekiyor. Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya borsaları yüzde 1’in üzerinde kayıplar yaşanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir